Egész Európa urának képzelte magát a német kancellár: végül a szlovák miniszterelnök törte le a szarvát (VIDEÓ)

„A német kancellár szavai teljességgel elfogadhatatlanok a modern Európában” – mondta Robert Fico.

Wolfgang Münchau szerint hiba keménykedni az amerikai elnökkel a vámokkal kapcsolatban.
Ezt is ajánljuk a témában
„A német kancellár szavai teljességgel elfogadhatatlanok a modern Európában” – mondta Robert Fico.
„Ennek oka, hogy a két fél alapvetően nem ért egyet a számokról és azok jelentéséről. Az EU és az USA közötti kereskedelem összértéke 1 billió dollár. Ez a világ legnagyobb kétoldalú kereskedelmi kapcsolata. Az EU 230 milliárd dolláros kereskedelmi többlettel rendelkezik – többet exportál, mint importál. Az EU szerint a többlet sokkal kisebb, ha a szolgáltatásokat is beleszámítjuk” – részletezi a német újságíró, aki szerint Trump eltúlozza a dolgokat, de van igazság abban, hogy egyenlőtlenség van a két hatalom között.
A szerző leírja: Trump azt akarja, hogy az EU nyissa meg az egységes piacot az amerikai gyártmányú autók és az amerikai marhahús előtt, amit blokk eddig a szigorú szabályok miatt nem tett meg.
Ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, és Trump végül bevezeti a magas vámokat, az EU megtorlást fog alkalmazni – Trump pedig visszavág.
Münchau szerint az első 10 százalékos vám elfogadható lett volna. „Egy 50 százalékos vagy annál magasabb vámtarifa már közelebb visz minket a kereskedelmi embargóhoz, mert senki sem fizetne ennyi pénzt, hacsak nem lenne kétségbeesett. Brüsszelből az a vélemény érkezik, hogy érdemes harcolni, mert Trump meg fog hajlani. Végül is Kínával is meghátrált. Nem vagyok biztos benne, hogy ez jó összehasonlítás” – jelenti ki az újságíró.
A szerző szerint Trump eddigi döntései azt is jelzik, hogy két konkrét okból hajlandó megállapodásokra lépni. Az első az ellátási lánc biztonságához kapcsolódik. Ezért fújt visszavonulót Kínával kapcsolatban. A másik ok a kötvénypiac bedőlése.
A cikkben leírja: az USA fő exportcikkei Európába az olaj, a gáz és a repülőgépek, valamint a digitális szolgáltatások. De mivel az EU maga nem szereplő a digitális világban, ha büntető adókat vet ki a digitális szolgáltatásokra az Európában rendkívül népszerűtlen lenne.
A szerző hozzáteszi: Európának nagy szüksége van az amerikai olajra és gázra. De vajon az amerikaiaknak szükségük van Porsche-ra vagy Audi-ra? Vagy pezsgőre? Vagy Gucci táskára?
„Európai barátaim kissé optimistának tűnnek abban a véleményükben, hogy az EU erősebb pozícióban van. Én úgy látom, hogy az EU inkább függ a kereskedelmi kapcsolataitól az USA-val, mint fordítva. Kína az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatokban a főnök. Az amerikai-európai kereskedelmi kapcsolatokban viszont az USA a főnök. Más szóval, az EU nem Kína” – írja a német szerző.
A második ok, amiért Trump meghátrálhat vagy visszavonulhat, a kötvénypiac összeomlása lenne. Már egyszer visszavonult, amikor a piacok pánikba estek. A szerző szerint az amerikai-európai kereskedelmi tárgyalások kudarca nem lenne oka a globális kötvénypiaci összeomlásnak, de kiválthatná azt. De ez magával ránthatná Európát, ami nem lenne szerencsés.
Münchau szerint
az EU egyik nagy problémája, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nem egyenrangú partner a kereskedelmi tárgyalásokon.
Nem kényszerítheti a franciákat, hogy megnyissák mezőgazdasági piacaikat az amerikai marhahús előtt, vagy hogy enyhítsék a német autógyártókat kényeztető szabályozási védelmet. Bármit is ajánl, először az EU vezetői jóváhagyását kell megszereznie. Az EU-nak könnyebb nemet mondani az EU 24 hivatalos nyelvén, mint igent, mert az igenhez az EU 27 vezetőjének egyetértése szükséges – jegyzi meg a szerző.
„Ha az európaiak stratégiai gondolkodásúak lennének, hagynák Trumpot Trumpnak, nem állnának bosszút, hanem a belső problémáik megoldására koncentrálnának (...)
De jelenleg nem ez a hangulat Brüsszelben. Harcra készek. Harcolni akarnak Trump ellen a nyugati fronton, és Vlagyimir Putyin ellen keleten. Úgy gondolják, hogy dicsőséges győzelemre felé tartanak Ukrajnában, és végül Trumpot is a helyére fogják tenni, és rá fogják venni az amerikai választókat, hogy belássák hibáikat. Nos, sok szerencsét hozzá!”
– zárja a szerző.
Ezt is ajánljuk a témában
III.Károly Kanadába látogatott.
Nyitókép: JIM WATSON / AFP